Organizovanje narodne inicijative u Novom Sadu
Narodna ili građanska inicijativa je oblik neposredne demokratije u kome građani imaju pravo daneposredno predlažu donošenje pravnih akata iz nadležnosti republičke, pokrajinske i skupštine lokalne samouprave, kao i mesne samouprave. Narodna inicijativa je ustavna kategorija i, kao sredstvo neposrednog učešća građana u procesu donošenja odluka, po značaju je jednaka izborima i referendumu. Ona je neposredan način učestvovanja ljudi u političkom životu u periodu između izbora. Međutim, narodna inicijativa je građanima uglavnom nepoznata, procedure njenog sprovođenja nisu podsticajne i regulisana je zastarelim zakonom (Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi nije menjan od 1998. godine). Ono što je važno naglasiti je da ih najčešće pokreću organizacije civilnog društva.
Radi budućeg organizovanja narodne inicijative u Novom Sadu, imali smo pomoć iskusnih aktivista iz Požege, koji su nam preneli svoje iskustvo organizovanja narodnih inicijativa u svom gradu, kao i učestvovanja u inicijativama na nacionalnom nivou. Kroz konkretne primere i izlaganje procedura, diskusiju i praktičan rad, pokušali smo da osmislimo pokretanje narodne inicijative na lokalnom nivou, pre svega na nivou mesnih zajednica u Novom Sadu.
Aktivisti iz Požege dolaze iz udruženja građana „Sretenje“ koje se dugi niz godina bavi projektno-konkursnim finansiranjem i razvojnim planiranjem organa lokalne samouprave i mesnih zajednica u Požegi, sa ciljem uključenja građana u njihov rad i obezbeđenja održivosti lokalnih zajednica. Takođe su organizovali više narodnih inicijativa u Požegi.
„Pokrenuli smo dve narodne inicijative kojima smo prikupili dovoljan broj potpisa, čak i mnogo više, za uređenje priobalja i rečnog korita reke Skrapež koja protiče kroz Požegu, i za zamenu vodovodnih azbestnih cevi u uskom gradskom području opštine Požega… Građani su pored ovih problema prepoznali i treći a to je nepostojanje funkcionalne mesne zajednice u opštini i oni su voljni da učestvuju i da joj vrate onu funkciju koja joj u stvari pripada“ – Zdenka Kovačević, udruženje građana Sretenje, Požega
„Što se narodne inicijative tiče, ona ima mnogo značenja, pogotovo za rešavanje gorućih problema građana. Kroz narodne inicijative građani prepoznaju probleme koji se tiču njih i ujedno se preko građanske inicijative organizuju da bi se određena pitanja preko lokalne samouprave i drugih organa rešila“ – Momir Vuković, član Saveta građana Požege
Radionica i sastanak održani 11. maja 2019. godine
Grupa za konceptualnu politiku (GKP)
Sagovornici:
Zdenka Kovačević, udruženje građana „Sretenje“, Požega
Momir Vuković, Savet građana Požege
Branka Ćurčić, GKP
Branislav Kozarčić, GKP
Produkcija:
Grupa za konceptualnu politiku
KucKuc produkcija
Podrška: NED – National Endowment for Democracy
U saradnji sa: Heinrich Böll fondacijom Beograd
Grupa za konceptualnu politiku
Inicijativa za lokalnu samoupravu
Novi Sad, 2019.